JuneauAnchorageFairbanksHomerSitkaValdez
Booking.com

Města na Aljašce

Aljaška je rozlohou jednozančně největší stát USA; naopak v počtu obyvatel zaujímá až 47 místo. Z tohoto důvodu je jasné, že hustota zalidnění na Aljašce je nejmenší ze všech států USA.

Na Aljašce žije zhruba 730 tisíc obyvatel, z nichž přibližně polovina žije v metropolitní oblasti největšího města Anchorage. Zatímco v naprosté většině států USA existuje třístupňová územní struktura (stát – okres – město), na Aljašce je to organizace dvoustupňová, kdy vedení jednotlivých měst zároveň organizačně vede i širší území, tzv. borough.

Prvním hlavním městem aljašského teritoria byla Sitka, ale v roce 1906 se hlavním městem stalo Juneau. Od té doby trvají snahy přenést hlavní město do Anchorage, zejména díky lepší dopravní dostupnosti, když do Juneau nevede žádná silnice. Tyto snahy však dosud nebyly úspěšné a dodnes je tak hlavním městem Aljašky právě Juneau nacházející se v jihovýchodním cípu státu.

Ekonomickým centrem Aljašky je však bezpochyby Anchorage, kde sídlí řada společností i federálních úřadů. Všechna větší města jsou lokalizována při jižním pobřeží s výjimkou Fairbanks, které je vnitrozemským centrem státu.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Polární záře zachycená v blízkosti Fairbanks na Aljašce.
Polární záře
Sedmikilometrový výběžek nazývaný Homer Spit v aljašském městě Homer
Homer
Letecký pohled na město Sitka na Aljašce.
Sitka
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován