JuneauAnchorageFairbanksHomerSitkaValdez
Booking.com

Juneau

Hlavním městem Aljašky je od roku 1906 Juneau. Zhruba třicetitisícové město se nachází ve východní části Aljašky zvaném Panhandle a je zajímavé zejména svou rozlohou, která je druhá největší ze všech měst USA. Po Anchorage, které je s více než 200 tisíci obyvateli nejlidnatějším aljašským městem, se Juneau v posledních několika desítkách let přetahuje s Fairbanks o druhé místo v počtu obyvatel.

Dlouho předtím, než oblast dnešního Juneau poznali evropští kolonialisté, bylo osídleno původními indiánskými obyvateli, kteří záliv Gastineau využívali k rybaření. První Evropané se do oblasti dostali na konci 18. století, ale teprve o sto let později zde vzniklo permanentní osídlení díky propukající zlaté horečce. Město bylo založeno v roce 1880 dvěma zlatokopy - Joem Juneau a Richardem Harrisem. Jejich následovníci nejdříve město pojmenovali po druhém jmenovaném Harrisburg; následně bylo město přejmenováno na Rockwell, aby své definitivní jméno dostalo po dalším zakladateli - Juneau.

Juneau bylo prohlášeno hlavním městem Aljašky v roce 1906, když převzalo toto označení od města Sitka. Z různých důvodů bylo v průběhu let několikrát uvažováno i hlasováno o přesunu hlavního města, ale nakonec přesun nikdy nebyl dotažen do konce. Juneau začalo růst zejména po prohlášení Aljašky za 49. stát USA. Vláda USA se stala hlavním zaměstnavatelem díky řadě federálních úřadů a Juneau od konce 70. let minulého století zšestinásobilo počet obyvatel.

Ekonomika oblasti je kromě federální vlády podporována také turistickým ruchem; záliv Gastineau je často zastávkou velkých zaoceánských lodí, které v letních měsících přivážejí do města na jeden milion turistů. Kromě turistického ruchu žije město také z rybářského průmyslu. Zajímavostí Juneau je, že není přímo dosažitelné po silnici, a proto se pro přepravu musí využívat jiné typy přepravy. V Juneau se nachází mezinárodní letiště, které každoročně využije přes 300 tisíc cestujících. Letiště využívá několik leteckých společností, zejména pro regionální lety po Aljašce.

Juneau
Založeno1880
Počet obyvatel
201031 275
200030 711
199026 751
198019 528
19706 050
19606 797
19505 956
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Panorama hlavního města Aljašky Juneau.
Město Juneau
Cruise ship zakotvená v přístavu Juneau na Aljašce.
Přístav Juneau
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován