JuneauAnchorageFairbanksHomerSitkaValdez
Booking.com

Valdez

Přístavní město Valdez se nachází v zálivu Prince Williama, stranou všech hlavních center Aljašky. Město bylo pojmenováno v 18. století po španělském ministru námořnictva Antonio Valdésovi. Valdez je jedním z nejvýznamnějších přístavů Aljašky a je znám zejména díky ústí transaljašského ropovodu; dnes má zhruba pět tisíc obyvatel.

Dopravní spojení do Valdezu je nejrychlejší letadlem; dostat sem se dá i po silnici, neboť sem vede dálnice číslo 4. Cesta z hlavního města Aljašky Anchorage je dlouhá 480 kilometrů, do jiného většího města Fairbanks je to ještě dále - 580 kilometrů.

Město má poměrně pohnutou historii - v roce 1964 bylo téměř celé historické centrum zničeno při silném zemětřesení a následných vlnách tsunami. Část města se poté posunula o několik kilometrů směrem na západ na stabilnější podloží.

Název města je spojen i s další katastrofou, tentokrát s havárií tankeru společnosti Exxon, jenž v roce 1989 ztroskotal v zálivu Prince Williama poté, co vyplul plně naložený ropou právě z Valdezu, a způsobil jednu z největších ekologických katastrof v dějinách.

Valdez je i přesto velmi oblíbeným cílem turistů, zejména těch aktivněji zaměřených. Zhruba čtyřicet kilometrů na západ se nachází známý ledovec Columbia, jehož návštěva patří mezi hlavní atrakce v této oblasti, a to i díky krásné horské scenérii v pozadí a možnosti pozorování vodních živočichů.

Valdez
Založeno1898
Počet obyvatel
20103 976
20004 036
19904 068
19803 079
19701 005
1960555
1950554
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Pohled na ledovec Worthington v blízkosti aljašského města Valdez.
Ledovec Worthington
Přístav v aljašském městě Valdez.
Přístav ve Valdezu
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován