Booking.com

Národní park Denali

Národní park a rezervace Denali se nachází v centrální části Aljašky a její součástí je i nejvyšší hora Severní Ameriky Denali / Mount Mc Kinley, která parku dala jméno. Denali bylo prohlášeno za národní park v roce 1917, tehdy ještě pod názvem Mc Kinley National Park. V roce 1980 byl park rozšířen a přejmenován na současný název Denali National Park.

Národní park se nachází zhruba 390 kilometrů severně od Anchorage a 190 kilometrů jižně od Fairbanks. Z dálnice, která vede mezi těmito dvěma městy (George Parks Highway), je to jen několik kilometrů k hlavnímu návštěvnickému centru parku. Návštěvníci mohou využíit i autobusy, které v letním období pravidelně mezi Anchorage a Fairbanks jezdí, či vlak, jenž taktéž zastavuje v blízkosti národního parku.

Park je otevřen pro návštěvníky po celý rok, ačkoliv roční období výrazně ovlivňuje možnosti vyžití v parku; nejvíce turistů samozřejmě navštěvuje park Denali v létě. Celkem navštíví národní park zhruba 400 tisíc návštěvníků každý rok. Poplatek za vstup činí 10 USD za osobu a platí po dobu sedmi dnů.

Národní park je přístupný autem, pěšky či na kole. Parkem vede pouze jedna jediná silnice, jejíž prvních patnáct mil je vyasfaltováno. Od tohoto bodu dále je pak park přístupný pouze pěšky či na kole anebo autobusy organizovanými správcem parku a koncesionářem. Jedná se o buď o shuttle, který návštěvníky dopraví do nitra parku, například k přenocování, a je možno do něj a z něj po cestě na stanovených místech nastupovat a vystupovat. Případně tzv. tour busy, což jsou autobusy, které jezdí na několika různých trasách, a během cesty získávají návštěvníci od řidiče řadu informací o parku. Zároveň autobusy často zastavují pro pozorování divoké zvěře.

Národní park Denali
Založen1917
Rozloha24 463 km2
Vstupné10 USD
Počet návštěvníků
2012388 433
2011406 582
2010378 855
2009358 041
2008432 309
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Los v aljašském národním parku Denali.
Los
Nejvyšší hora USA Mount McKinley v národním parku Denali.
Mount McKinley
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován