Booking.com

Národní park Katmai

Národní park a rezervace Katmai se nachází v jihozápadní části Aljašky na Aljašském poloostrově (Alaska Peninsula). Oblast byla vyhlášena národním parkem v roce 1980 a je známa zejména pro svou vulkanickou činnost a také obzvláště velkou koncentraci hnědých medvědů.

Jde o velmi odlehlou oblast zcela nedotčenou lidskými zásahy. Do parku se, stejně jako do většiny národních parků na Aljašce, nelze dostat po silnici; žádná tam nevede. Většina turistů využívá aerotaxi, případně dopravu po moři. Hlavní sezóna probíhá od června do srpna, kdy jsou podmínky pro návštěvu nejpříznivější – příjemné klima a ze spánku probuzená příroda.

Celá oblast má vulkanický charakter; v roce 1912 zde došlo k největší erupci sopky na světě v celém 20. století. Ačkoliv si díky malé zalidněnosti nevyžádala žádné přímé oběti na životech, měla tato událost pro následný vzhled krajiny zajímavé důsledky – následkem erupce a pohybem magmatu vzniklo údolí nazvané Valley of Ten Thousand Smokes, které je hluboké až 210 metrů a rozkládá se na ploše 100 km2. Toto údolí je častým cílem návštěvníků národního parku Katmai. V oblasti se nachází 18 sopek, z nichž zhruba polovina je stále aktivní.

V národním parku Katmai je velmi rozšířena populace hnědých medvědů (podle odhadů více než 2000 jedinců); park proto poskytuje dokonalá místa pro jejich pozorování. Kde jsou na Aljašce medvědi, bývají i lososi – oblíbená to potrava medvědů. Lososi zde putují řekami proti proudu a zejména u splavů na ně medvědi rádi číhají, což bylo zdokumentováno v řadě filmů a na fotografiích, které pocházejí právě z této oblasti, zejména na řece Brooks.

Lososi však nezůstávají kořistí pouze medvědů, ale na své si v národním parku Katmai přijdou i rybáři. V rezervaci je povolen i lov, milovníci vodních sportů jistě nepohrdnou projížďkou na kajaku na známé, téměř 140 kilometrů dlouhé, trase - Savonoski Loop.

Národní park Katmai
Založen1980
Rozloha16 564 km2
Vstupnézdarma
Počet návštěvníků
201239 818
201148 939
201055 172
200943 035
20087 970
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Hnědý medvěd lovící lososy v řece Brooks v národním parku Katmai na Aljašce.
Národní park Katmai
Pár hnědých medvědů v národním parku Katmai na Aljašce.
Hnědí medvědi
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován