Booking.com

Národní park Kobuk Valley

Národní park Kobuk Valley se nachází na severozápadě Aljašky za polárním kruhem. Jedná se o velmi odlehlou oblast, která byla prohlášena za národní park v roce 1980. Park je známý zejména jako místo migrace statisíců sobů či svými písečnými dunami.

Park sestává z údolí okolo řeky Kobuk a okolních mokřadů. Nevede do něj žádná silnice a návštěvníci tak zpravidla volí pro příjezd letadlo či aerotaxi. Do parku je možno dojít i pěšky, ale od nejlbližších osad cesta zabere několik dnů až týdnů. Další možností je použití raftů či nafukovacích člunů a plavba po klidné (alespoň v letních měsících) řece Kobuk.

Nejvíce návštěvníků si nachází cestu do parku v letní sezoně, tj. od června do srpna. Kontinentální ráz podnebí zajišťuje navzdory poloze za polárním kruhem poměrně vysoké teploty ke 20 stupňům Celsia s extrémy i nad 30 stupňů. Velmi aktivní jsou zejména v červnu a červenci komáři a z tohoto pohledu je nejvhodnější dobou k návštěvě měsíc srpen. Zima je zde dlouhá a extrémní; noční teploty pravidelně klesají pod -30 stupňů a vzhledem k poloze zažívá Kobuk Valley pouze několik hodin denního světla či spíše šera. Naopak jasná zimní noc zajišťuje při zvýšené sluneční aktivitě jedny z nejlepších podmínek pro pozorování polární záře.

Národní park je známý zejména jako místo migrace obrovských stád sobů – každý rok prochází touto oblastí několik set tisíc těchto zvířat. Po staletí se tak v tomto období stávali předmětem zájmu místních původních obyvatel, kterým lov sobů zajišťoval živobytí. Kromě pozorování divoké zvěře (kromě sobů je v Kobuk Valley k zahlédnutí řada dalších velkých savců jako losi či medvědi) se návštěvníci mohou věnovat rybaření, sjíždění Kobuk river a ostatní řek v okolí či táboření v divoké přírodě.

Národní park Kobuk Valley
Založen1980
Rozloha7 085 km2
Vstupnézdarma
Počet návštěvníků
201229 550
201111 485
20103 164
20091 879
20081 565
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Mokřiny okolo řeky Kobuk v národním parku Kobuk Valley na Aljašce.
Národní park Kobuk Valley
Písečné duny v národním parku Kobuk Valley.
Písečné duny
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován