Booking.com

Národní park Wrangell - St Elias

Národní park Wrangell – St Elias je největším národním parkem USA s rozlohou více než 5,3 mil. hektarů (tj. zhruba 2/3 rozlohy Česka). Oblast byla prohlášena za národní park v roce 1980 a své jméno získala po dvou pohořích, která se v parku stýkají – St Elias Mountains a Wrangell Mountains.

Park se nachází v jihovýchodní části Aljašky; na východě tvoří hranici s Kanadou a na jihu dosahuje až k Tichému oceánu. Národní park je otevřen celoročně a vedou do něj dvě silnice. Pomyslným centrem parku je hlavní návštěvnické centrum Copper Center, jež se nachází zhruba deset mil od města Glenallen podél Richardson Highway, která vede z Valdezu směrem na sever. Centrum se tak nachází zhruba 320 kilometrů východně od Anchorage a 400 kilometrů jižně od Fairbanks.

Park ročně navštíví několik desítek tisíc návštěvníků a to téměř výhradě v hlavní sezoně, která v národním parku Wrangell – St Elias trvá od června do poloviny září. Zima je totiž v této oblasti obzvláště dlouhá a tuhá a přichází již v září. Noční teploty v zimě často klesají hluboko pod -40 stupňů Celsia a dokáží pod bodem mrazu setrvat po celou zimu. Léto bývá velmi krátké, v podstatě pouze červen a červenec, a teploty naopak stoupají v nižších polohách až ke 30 stupňům. S probuzenou přírodou se v této době probouzí i obtěžující hmyz.

Hlavním lákadlem parku je bezpochyby jedinečná příroda. V parku se nachází řada ledovců, jezírek a také krásné pohoří St Elias s druhým nejvyšším vrcholem Spojených států – Mount St Elias (5489 m.n.m); tato hora se nachází na hranici mezi USA a Kanadou. Parkem vedou dvě nezpevněné silnice – Nabesna Road a McCarthy Road – které jsou v létě zpravidla sjízdné a nabízejí řadu úchvatných volných výhledů na národní park a pohoří. Do odlehlých částí parku je pak možné využít aerotaxi.

Pak je bohatý na divokou zvěř; žijí zde všechna pro Aljašku typická zvířata jako losi, sobi a medvědi, které je možno relativně často v letní sezoně zahlédnout.

V národním parku existuje několik možností pro ubytování; v roce 2012 byl zbudován kemp Kendesnii, který je jediným veřejným kempem vedeným správou parku. Má pouze deset míst a nachází v těsné blízkosti Nabesna Road. Kempování je však povoleno kdekoliv podél obou silnic i v divočině. V celém parku se nachází i čtrnáct chatek, jež jsou návštěvníkům volně k využití a přenocování. Zároveň se v parku nachází několik privátních ubytovacích zařízení.

Národní park Wrangell-St Elias
Založen1980
Rozloha53 321 km2
Vstupnézdarma
Počet návštěvníků
201287 158
201165 225
201073 170
200959 966
200865 693
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Krásný pohled na ledovec Hubbard Glacier v národním parku Wrangell - St Elias
Ledovec Hubbard Glacier
Letadla dokáží v národním parku Wrangell - St Elias přistát i uprostřed zimy.
Přistávací dráha
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován