PočasíMount Mc KinleyFaunaHavárie Exxon Valdez
Booking.com

Příroda na Aljašce

Nedotčená příroda je zřejmě hlavním lákadlem pro statisíce turistů mířících každoročně na Aljašku. Nekonečné pláně, ledovcové útvary, rozsáhlé lesy, divoké řeky a hluboká údolí, to vše a mnoho jiného lze na Aljašce nalézt.

Na Aljašce se setkává několik pohoří – krásné pohoří Brooks Range dělí Aljašku na dvě poloviny, v Alaska Range se pak nachází několik vrcholů patřící mezi nejvyšší v Severní Americe. Tím úplně nejvyšším je hora Denali, neboli Mount McKinley, jejíž vrchol se nachází v nadmořské výšce 6168 metrů. Hora je součástí stejnojmenného národního parku nacházejícího se ve vnitrozemí Aljašky.

Bohatá fauna je dalším charakteristickým znakem tohoto státu. Pro Aljašku jsou typičtí medvědi – nachází se jich zhruba 130 tisíc kusů, z nichž většina je medvědů černých. Návštěvníci však častěji narazí na medvědy hnědé – grizzly, kteří na rozdíl od svých černých kolegů žijí i na volných pláních a nikoliv pouze v lese. Dalšími pro Aljašku typickými velkými savci jsou losi (moose) a taktéž sobi (caribou). V jižních přímořských oblastech pak návštěvníci často narazí na vodní živočichy, jako jsou vydra mořská či tuleň.

Právě příroda, jako největší bohatství Aljašky, byla velmi poznamenána ekologickou katastrofou, která měla nepřímo kořeny v jiném bohatství tohoto státu – ropě. V roce 1989 při jižním pobřeží Aljašky havaroval tanker Exxon Valdez a došlo ke značnému úniku ropy, jež zamořila několik stovek kilometrů pobřeží. Trvalo velice dlouho, než se místní ekosystém s následky této havárie vyrovnal.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Hnědý medvěd lovící lososy v řece Brooks v národním parku Katmai na Aljašce.
Národní park Katmai
Medvěd hnědý (grizzly) v národním parku Denali.
Medvěd grizzly
Medvěd černý na Aljašce.
Medvěd černý
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován