PočasíMount Mc KinleyFaunaHavárie Exxon Valdez
Booking.com

Havárie Exxon Valdez

V roce 1989 se u pobřeží Aljašky odehrála jedna z největších ekologických katastrof – havárie ropného tankeru Exxon Valdez. Až do roku 2010, kdy došlo k úniku ropy na vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, se jednalo o největší ropný únik do moře v amerických vodách s nedozírnými škodami na místním ekosystému.

Tanker Exxon Valdez patřící, jak již název napovídá, ropné společnosti Exxon měl 24. března 1989 namířeno z aljašského přístavu Valdez do kalifornského Long Beach, kam měl dopravit náklad zhruba 55 milionů galonů ropy (cca 210 tis. m3). Krátce po vyplutí však loď ztroskotala v průlivu Prince Williama (Prince William Sound) poté, co narazila na skalní útes v blízkosti ostrova Bligh.

Zhruba pětina nákladu, tj. 11 milionů galonů ropy, unikla do zálivu a způsobila značné ekologické škody, jež bylo, vzhledem k odlehlosti a nepřístupnosti lokality, velmi obtížné odstranit. Okamžitým důsledkem byl úhyn mnoha živočichů – odhadem až čtvrt milionů ptáků, tisíců mořských vyder, stovek tuleňů a orlů a nezjištěné množství ryb, zejména lososů. Důsledky havárie však byly i dlouhodobé; v následujících letech byla zaznamenána vyšší úmrtnost řady druhů zvířat v této oblasti.

Společnost Exxon byla zažalována stovkami dotčených subjektů; původní výrok soudu nařídil Exxonu vyplatit 287 milionů USD za skutečné škody a nad rámec těchto škod navíc dalších 5 miliard USD. Po řadě odvolání ropné společnosti byly nakonec sankční škody sníženy na konečných 507 milionů USD.

Havárie Exxon Valdez
Datum24.3.1989
MístoPrůliv Prince Williama
Únik ropy40 000 m3
Oblast28 000 km2
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Přesun stáda sobů polárních v národním parku Gates of the Arctic.
Sobi v Gates of the Arctic
Nejvyšší hora Severní Ameriky Mount McKinley s odrazem v jezeře.
Mount McKinley
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován