PočasíMount Mc KinleyFaunaHavárie Exxon Valdez
Booking.com

Medvěd černý

Medvěd černý je nejčastěji se vyskytujícím druhem medvěda v Severní Americe a USA. Je rozšířen zejména na severu kontinentu, ale exempláře tohoto druhu můžeme nalézt například i v prosluněné Floridě na jihu USA.

Podoba černého medvěda může být velmi rozmanitá, jak co se barvy tak velikosti týče. I když název hovoří o medvědu černém, není tomu vždy tak – barva srsti se pohybuje od černé, přes hnědou, až po skořicovou či zcela bílou. Například v Yosemitském národním parku je černý medvěd s černou srstí výjimkou. Medvěd černý je obecně menší než medvěd grizzly – dospělý samec dosahuje hmotnosti od 60 do 250 kilogramů, samice zhruba o třetinu méně.

Medvěd černý je všežravec; většinu potravy však tvoří rostliny – bobule, tráva, výhonky stromů, apod. Dále se živí hmyzem a malými živočichy a taktéž rybami. Průměrná doba dožití černého medvěda v divočině je zhruba 18 let.

Podobně jako medvěd grizzly se i medvěd černý vyhýbá kontaktu s člověkem. Nenadálé setkání však může být nebezpečné, a proto by člověk měl být při toulkách divočinou velmi opatrný a to zejména v lese, kde se medvěd černý přirozeně pohybuje. Na rozdíl od medvěda grizzly nebrání samice svá mláďata tak agresivně, stejně tak zpravidla nebrání útokem své území. Případný, a velmi řídký, útok na člověka je tak motivován buď pocitem přímého ohrožení či „bojem o potravu“. Z tohoto důvodu se jako způsob obrany příliš nedoporučuje „dělat mrtvého“, jako u medvěda grizzly, ale aktivně se bránit. Vzhledem k menší síle a velikosti medvěda černého ve srovnání s medvědem grizzly, nemusí být následky souboje tak fatální.

Počet medvědů černých na Aljašce je odhadován na 100 tisíc exemplářů, tj. zhruba třikrát více než medvědů hnědých. Vzhledem k tomu, že však žijí zejména v lesích, má tak návštěvník Aljašky a jejích národních parků větší šanci zahlédnout medvěda grizzly.

Medvěd černý
Hmotnost50-250 kg
Délkacca 1,5 metru
Dožitícca 18 let
Počet na Aljašce100 000
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Medvěd černý na Aljašce.
Medvěd černý
Medvěd černý na lovu lososů na Aljašce.
Medvěd černý
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován