PočasíMount Mc KinleyFaunaHavárie Exxon Valdez
Booking.com

Hora Mount Mc Kinley

Hora Denali (mimo Aljašku známější jako Mount Mc Kinley) je nejvyšší horou v Severní Americe; její vrchol se nachází ve výši 6 168 metrů nad mořem. Denali je součástí pohoří Alaska Range, relativně úzkého pohoří, které se táhne zhruba 650 kilometrů v jižní části Aljašky. Hora se nachází zhruba 200 kilometrů vzdušnou čarou od největšího aljašského města Anchorage a je součástí národního parku Denali.

Mount Mc Kinley má dva vrcholy - vyšší jižní (6168 m.n.m) a nižší severní (5934 m.n.m). První zmínky o spatření hory sahají do konce osmnáctého století. Své původní jméno Denali dostala hora od původních obyvatel - kmene Athabasků; Denali v jejich řeči znamená “vysoká hora”. V roce 1896 byla hora pojmenována Mc Kinley jako podpora pro tehdejšího prezidentského kandidáta Williama Mc Kinleyho, jenž se následně stal americkým prezidentem. Od té doby se datuje “bitva” o oficiální pojmenování hory. Zatímco místními obyvateli a horolezci je hora nazývána Denali, na federální úrovni je stále používán oficiální název Mount Mc Kinley, i přes dlouhodobou snahu aljašských zástupců o jeho změnu.

Podmínky pro horolezce jsou na Denali obzvláště obtížné. Jeho poloha blízko polárního kruhu a poměrně nedaleký Severní ledový oceán způsobují velmi “divoké” počasí. Zároveň se Denali tyčí výrazně nad okolní krajinu; zatímco napříklau u Everestu je rozdíl mezi základním táborem a vrcholem zhruba 3300 výškových metrů, u Denali je to téměř 4000 metrů. Hlavní lezecká sezona trvá pouze od konce dubna do poloviny července, přičemž lezci volí zpravidla období mezi polovinou května a června. Největší dobrodruzi neváhají vyrazit k vrcholu i v zimě, kdy vzhledem k poloze zažívá tato oblast Aljašky pouze pět hodin slunečního svitu denně a teploty klesají i pod 50 stupňů Celsia.

První doložený výstup se podařil v roce 1913 čtyřčlenné skupině vedené Hudsonem Stuckem; prvním člověkem na vrcholu byl Walter Harper. Od té doby hora zažila zhruba 20000 úspěšných výstupů; historická úspěšnost lezců se pohybuje lehce nad 50 procenty.

Mount Mc Kinley/Denali
Výška6168 m.n.m.
Poloha63°04′10″N
151°00′27″W
Poprvé zdoláno1913
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Nejvyšší hora USA Mount McKinley v národním parku Denali.
Mount McKinley
Nejvyšší hora Severní Ameriky Mount McKinley s odrazem v jezeře.
Mount McKinley
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován