PočasíMount Mc KinleyFaunaHavárie Exxon Valdez
Booking.com

Počasí na Aljašce

Díky své rozlehlosti a poloze má Aljaška velmi rozmanité klima. V důsledku blízkosti oceánu panuje v jihovýchodní části Aljašky oceánské klima, které je zde charakteristické častými srážkami a ve srovnání s ostatními částmi Aljašky i nejvyššími teplotami. Je to jediný region Aljašky, kde průměrná denní teplota je během zimy nad bodem mrazu.

Mírné počasí, na poměry Aljašky, panuje i na jihu centrální části okolo největšího města Anchorage. Tato oblast zažívá již méně dešťových srážek, zato však více srážek sněhových. Má subarktický charakter, léta jsou tu chladná a krátká a často tu panuje větrné počasí.

Velmi rozmatnité počasí panuje v západní části Aljašky. Klima je zde ovlivňováno zejména Beringovým mořem a Aljašským zálivem. Zatímco na jihozápadě panuje oceánské subarktické klima s vyššími úhrny srážek, více na sever se objem srážek snižuje a klima začíná mít kontinentální charkter s většími extrémy.

AnchorageLEDUNOBREDUBKVECERCNCSRPZARRIJLISPRO
Prům. nejnižší-12-10-7-24911106-2-9-10
Prům. nejvyšší-5-31713171918135-2-4

Kontinentální subarktické klima je charakteristické pro vnitrozemí Aljašky. Relativně velká vzdálenost od oceánu zapříčiňuje často extrémní počasí a není náhodou, že právě v oblasti města Fairbanks byly zaznamenány jak nejnižší, tak i nejvyšší teploty na Aljašsce. Léto je tu krátké ale často velmi teplé, zima pak extrémně mrazivá.

FairbanksLEDUNOBREDUBKVECERCNCSRPZARRIJLISPRO
Prům. nejnižší-27-25-19-63101182-9-21-25
Prům. nejvyšší-17-12-4716222319130-12-15

Na samotném severu Aljašky již panuje arktické klima s velmi dlouhými zimami a krátkým a chladným létem. Sníh zde může padat i v letních měsících.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Mount McKinley v národním parku Denali v popředí se sobem polárním.
Mount McKinley
Nejvyšší hora USA Mount McKinley v národním parku Denali.
Mount McKinley
Stádo sobů polárních na Aljašce.
Sob polární
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován