Základní údajeHistorieStátní symbolyHlavní městoDoprava
Booking.com

Aljaška - základní údaje

Aljaška se nachází v severozápadním cípu Severní Ameriky a je největším státem Spojených států amerických. Do unie byla přijata jako 49. stát v pořadí v roce 1959, ale americkým teritoriem je již od roku 1867, kdy USA získaly toto území od Ruska.

Název Aljaška byl zaveden již během ruského koloniálního období v 18. století a své kořeny má v aleutském slově „alaxsxaq“ (pevnina). Jedná se o poloostrov, jehož severní část již leží za polárním kruhem. Z tohoto důvodu panuje v zimním obodbí na Aljašce, zejména v jejím vnitrozemí, extrémní počasí s teplotami několik desítek stupňů Celsia pod bodem mrazu.

Aljaška má nejmenší hustotu zalidnění ze všech států USA; počet obyvatel těsně přesahuje 700 tisíc. Hlavním pokladem Aljašky je přírodní bohatství – nekonečná a nedotčená příroda s mnoha druhy divoké zvěře žijící ve svém přirozeném prostředí. Přírodní podmínky jsou zde velmi rozmanité – vysoká pohoří s nejvyšší horou severní Ameriky Mount Mc Kinley, ale i močály, miliony jezírek, kilometry divokých řek a tisíce ledovců. Řada z oblastí je pro návštěvníky spravována v podobě národních parků či rezervací.

Významným bodem v historii Aljašky bylo objevení bohatých zásob ropy v severní části státu u Severního ledového oceánu. Výstavba ropovodu vedoucího napříč Aljaškou stála několik miliard dolarů, ale ropný průmysl je dnes jedním z hlavních motorů ekonomiky státu. Nese s sebou však i negativní důsledky, jako například při havárii tankeru Exxon Valdez na konci osmdesátých let, která způsobila značnou ekologickou škodu. Kromě ropného odvětví se na Aljašce daří rybolovu a taktéž cestovnímu ruchu.

Největším městem Aljašky je Anchorage; v aglomeraci okolo toho města žije zhruba polovina obyvatel celého státu. Hlavním městem je však již od roku 1906 Juneau, jež se nachází v jihovýchodním cípu Aljašky.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Hlavní město Aljašky Juneau.
Juneau
Panorama hlavního města Aljašky Juneau.
Město Juneau
Cruise ship zakotvená v přístavu Juneau na Aljašce.
Přístav Juneau
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován