Základní údajeHistorieStátní symbolyHlavní městoDoprava
Booking.com

Aljaška - základní údaje

Aljaška se nachází v severozápadním cípu Severní Ameriky a je největším státem Spojených států amerických. Do unie byla přijata jako 49. stát v pořadí v roce 1959, ale americkým teritoriem je již od roku 1867, kdy USA získaly toto území od Ruska.

Název Aljaška byl zaveden již během ruského koloniálního období v 18. století a své kořeny má v aleutském slově „alaxsxaq“ (pevnina). Jedná se o poloostrov, jehož severní část již leží za polárním kruhem. Z tohoto důvodu panuje v zimním obodbí na Aljašce, zejména v jejím vnitrozemí, extrémní počasí s teplotami několik desítek stupňů Celsia pod bodem mrazu.

Aljaška má nejmenší hustotu zalidnění ze všech států USA; počet obyvatel těsně přesahuje 700 tisíc. Hlavním pokladem Aljašky je přírodní bohatství – nekonečná a nedotčená příroda s mnoha druhy divoké zvěře žijící ve svém přirozeném prostředí. Přírodní podmínky jsou zde velmi rozmanité – vysoká pohoří s nejvyšší horou severní Ameriky Mount Mc Kinley, ale i močály, miliony jezírek, kilometry divokých řek a tisíce ledovců. Řada z oblastí je pro návštěvníky spravována v podobě národních parků či rezervací.

Významným bodem v historii Aljašky bylo objevení bohatých zásob ropy v severní části státu u Severního ledového oceánu. Výstavba ropovodu vedoucího napříč Aljaškou stála několik miliard dolarů, ale ropný průmysl je dnes jedním z hlavních motorů ekonomiky státu. Nese s sebou však i negativní důsledky, jako například při havárii tankeru Exxon Valdez na konci osmdesátých let, která způsobila značnou ekologickou škodu. Kromě ropného odvětví se na Aljašce daří rybolovu a taktéž cestovnímu ruchu.

Největším městem Aljašky je Anchorage; v aglomeraci okolo toho města žije zhruba polovina obyvatel celého státu. Hlavním městem je však již od roku 1906 Juneau, jež se nachází v jihovýchodním cípu Aljašky.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Cruise ship zakotvená v přístavu Juneau na Aljašce.
Přístav Juneau
Panorama hlavního města Aljašky Juneau.
Město Juneau
Hlavní město Aljašky Juneau.
Juneau
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován