Základní údajeHistorieStátní symbolyHlavní městoDoprava
Booking.com

Doprava po Aljašce

Dopravní systém na Aljašce je velmi specifický – kvůli rozlehlosti státu a řídkému osídlení zde tolik není rozšířena silniční přeprava, zvláště pak v odlehlejších oblastech na západě Aljašky. Zajímavým důkazem toho je, že i hlavní město Aljašky Juneau není napojeno na silniční síť a dostat se do něj tak lze pouze lodí či letadlem.

Mezi ostatním hlavními centry Aljašky však silniční spojení existuje – velmi důležitá je zejména Parks Highway, jež spojuje Anchorage s druhým největším městem a vnitrozemským centrem Fairbanks. Známá Alaska Highway, jež byla postavena během druhé světové války, spojuje Aljašku s Kanadou. V sedmdesátých letech pak došlo k silničnímu spojení se samotným severem kontinentu, když kvůli výstavbě trans-aljašského ropovodu byla vybudována i souběžná dálnice Dalton Highway.

Oproti jiným státům USA je na Aljašce velmi rozšířena letecká přeprava, neboť do některých odlehlejších sídel se jiným způsobem dostat ani nedá. Většina návštěvníků začíná svou aljašskou pouť na mezinárodním letišti v Anchorage, které má pravidelné spojení s několika velkými městy v kontinentální části USA.

Železnice hrála důležitou úlohu v rozvoji Aljašky na počátku 20. století. Dnes je využívána zejména pro nákladní přepravu a taktéž turisty, kteří se v průběhu jízdy mohou kochat úžasným výhledem do aljašské přírody. Železnice vede z přístavu Seward přes Anchorage až do vnitrozemského Fairbanks.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Cruise ship zakotvená v přístavu Juneau na Aljašce.
Přístav Juneau
Panorama hlavního města Aljašky Juneau.
Město Juneau
Hlavní město Aljašky Juneau.
Juneau
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován