Základní údajeHistorieStátní symbolyHlavní městoDoprava
Booking.com

Historie Aljašky

První osídlení Aljašky se datuje do období zhruba 14 tisíc let před naším letopočtem, kdy se do oblasti dnešní Aljašky dostaly první kmeny ze Sibiře přes Beringův průliv, jenž v té době neexistoval, a dnešní Asie a severní Amerika byly spojeny. Z těchto migrantů se tak stali původní obyvatelé Aljašky, jejichž potomci zde žijí dodnes.

Další vlna osídlení přišla taktéž přes Beringovu úžinu z Ruska. V roce 1784 bylo na Aljašce založeno první permanentní ruské osídlení. Ruská přítomnost na Aljašce se i přes odpor původních obyvatel postupně rozšiřovala, i když plně kolonizovat se jim Aljašku nikdy nepodařilo.

Finanční problémy Ruska a nižší než očekávané příjmy z obchodu s Aljaškou postupně přispěly k ochotě Ruska Aljašku odprodat Spojeným státům. Stalo se tak v srpnu 1867, kdy USA schválily odkup Aljašky od Ruska za 7,2 milionu dolarů. Obchod byl v USA v té době kritizován, neboť koupě zmrzlé půdy daleko od kontinentální části USA nedávala příliš smyslu; objevy nalezišť zlata a ropy však tento názor postupně změnily.

Další vlna nového osídlení vypukla na konci 19. století, kdy ve východní Aljašce propukla zlatá horečka díky objevu nalezišť, což mělo za následek založení mnoha měst. Na začátku 20. století se taktéž začala stavět aljašská železnice, která přispěla k ekonomickému rozvoji území.

Z hlediska uspořádání nebyla Aljaška právoplatným státem USA až do roku 1959, kdy došlo k přijetí Aljašky do Unie jako 49. státu v pořadí. Pomohl k tomu zvyšující se strategický význam Aljašky a zejména objevení zásob ropy na poloostrově Kenai. Tento objev následoval ještě významnější, kdy na severu Aljašky byly na konci šedesátých let objeveny bohaté zásoby v oblasti města Prudhoe Bay. Po výstavbě trans-aljašského ropovodu a zahájení těžby se ropný průmysl stal jedním z tahounů ekonomického rozvoje Aljašky.

Do historie tohoto státu se významně zapsaly i dvě nešťastné události – v březnu 1964 došlo k velkému zemětřesení o síle 9,2 stupně Richterovy škály, které tak bylo jedním z nejsilnějších zaznamenaných zemětřesení na celém světě. Řada měst byla zničena vlnami tsunami; díky rozlehlosti Aljašky a nízké zalidněnosti si zemětřesení vyžádalo „pouze“ 139 obětí. Další nešťastnou událostí v historii Aljašky znamenala havárie tankeru Exxon Valdez v roce 1989, kdy došlo k úniku ropy do oceánu a zamoření pobřeží.

Aljaška
První osídlení14 tis. let př.n.l.
První ruské osídlení1784
Součást USA od1867
Stát USA od1959
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Cruise ship zakotvená v přístavu Juneau na Aljašce.
Přístav Juneau
Hlavní město Aljašky Juneau.
Juneau
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován