Základní údajeHistorieStátní symbolyHlavní městoDoprava
Booking.com

Hlavní město Aljašky

Hlavním městem Aljašky je Juneau – město se zhruba 32 tisíci obyvateli ležící v jihovýchodním cípu Aljašky. Ne vždy v minulosti tomu tak bylo a během let navíc došlo k několika pokusům přesunout statut hlavního města jinam.

Původním hlavním městem Aljašky byla Sitka, kde v roce 1867 došlo k podpisu dohody o koupi Aljašky mezi USA a Ruskem. Na začátku 20. století však Sitka začala kvůli upadajícímu obchodu s kožešinami ztrácet na významu, a proto bylo hlavní město v roce 1906 přesunuto právě do severněji položeného Juneau.

Co do počtu obyvatel je dnes Juneau třetím největším městem Aljašky; přičemž o druhé místo dlouhodobě „soupeří“ s Fairbanks. Největším městem a aglomerací státu je Anchorage a v podstatě již od přesunu statutu hlavního města do Juneau začaly snahy o další přesun do Anchorage či jiného města v centrální oblasti na jihu Aljašky.

Hlavním důvodem je jednak přístupnost – do Juneau totiž nevede žádná silnice, a tak je hlavní město Aljašky dostupné pouze lodí či letadlem, a dále tak fakt, že v centrální oblasti okolo metropole Anchorage žije zhruba polovina všech obyvatel Aljašky. O přeusnu hlavního města měli možnost obyvatelé státu dokonce několikrát hlasovat a v několika případech jej dokonce schválili. Problém však nastal s následným schválením emise dluhopisů na výstavbu federálních úřadů, takže Juneau zůstává hlavním městem Aljašky dodnes.

Město Juneau se samozřejmě přesunu brání, neboť díky řadě úřadů je federální vláda jedním z důležitých zaměstnavatelů v oblasti, jakkoli některé federální úřady mají sídlo i v jiných městech, zejména v Anchorage.

Hlavní město - Juneau
Založení1900
Počet obyvatel31 275
Hlavním městem od1906
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Hlavní město Aljašky Juneau.
Juneau
Cruise ship zakotvená v přístavu Juneau na Aljašce.
Přístav Juneau
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován