Aljašský ropovodPolární zářeDalton Highway
Booking.com

Zajímavosti Aljašky

Přírodní bohatství je hlavní devízou Aljašky a zřejmě také hlavním důvodem, proč se do tohoto koutu světa každoročně vydávají statistíce turistů. Kromě nádherných přírodních scenérií a bohaté fauny je však Aljaška zajímavá i řadou jiných zvláštností.

Ve 20. století byla na Aljašce objevena ropa; v její severní části pak konkrétně na konci šedesátých let, kdy se potvrdila existence bohatého naleziště v okolí města Prudhoe Bay. Vzhledem ke značné vzdálenosti se jako nejefektivnější způsob přepravy ropy ukázala být výstavba ropovodu napříč celým státem od severu k jihu. Výstavba si vyžádala náklady ve výši několika miliard dolarů, ale díky těžbě se dnes ropný průmysl značně podílí na ekonomice Aljašky.

S ropou a jejím nalezištěm u Severního ledového oceánu úzce souvisí i další ze zajímavých cílů turistů - dálnice Dalton Higway. Ta byla vybudována v roce 1974 jako podpora při výstavbě ropovodu a ze začátku tak sloužila zejména nákladním automobilům při dopravě nákladů. Od roku 1994 je plně otevřena i pro soukromá vozidla a cesta po Dalton Highway je úžasným zážitkem pro turisty, kteří se nebojí náročnou jízdu postoupit. Během cesty míjí dálnice majestátní řeku Yukon, ale i překonává pohoří Brooks Range.

Další ze zajímavých úkazů souvisí spíše se zeměpisnou šířkou - polární záře. Ta je na Aljašce v podzimních, zimních i jarních měsících velmi dobře viditelná, zvláště v období silné sluneční aktivity. Pestrobarevné obrazce vytváří na černé obloze úžasné scény a první setkání s intenzivní polární září je nezapomenutelným zážitkem.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Trans-aljašský ropovod vedoucí z Prudhoe Bay do Valdezu.
Aljašský ropovod
Polární záře zachycená v blízkosti Fairbanks na Aljašce.
Polární záře
Aljašský ropovod zachycený severně od města Fairbanks.
Aljašský ropovod
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován