Aljašský ropovodPolární zářeDalton Highway
Booking.com

Zajímavosti Aljašky

Přírodní bohatství je hlavní devízou Aljašky a zřejmě také hlavním důvodem, proč se do tohoto koutu světa každoročně vydávají statistíce turistů. Kromě nádherných přírodních scenérií a bohaté fauny je však Aljaška zajímavá i řadou jiných zvláštností.

Ve 20. století byla na Aljašce objevena ropa; v její severní části pak konkrétně na konci šedesátých let, kdy se potvrdila existence bohatého naleziště v okolí města Prudhoe Bay. Vzhledem ke značné vzdálenosti se jako nejefektivnější způsob přepravy ropy ukázala být výstavba ropovodu napříč celým státem od severu k jihu. Výstavba si vyžádala náklady ve výši několika miliard dolarů, ale díky těžbě se dnes ropný průmysl značně podílí na ekonomice Aljašky.

S ropou a jejím nalezištěm u Severního ledového oceánu úzce souvisí i další ze zajímavých cílů turistů - dálnice Dalton Higway. Ta byla vybudována v roce 1974 jako podpora při výstavbě ropovodu a ze začátku tak sloužila zejména nákladním automobilům při dopravě nákladů. Od roku 1994 je plně otevřena i pro soukromá vozidla a cesta po Dalton Highway je úžasným zážitkem pro turisty, kteří se nebojí náročnou jízdu postoupit. Během cesty míjí dálnice majestátní řeku Yukon, ale i překonává pohoří Brooks Range.

Další ze zajímavých úkazů souvisí spíše se zeměpisnou šířkou - polární záře. Ta je na Aljašce v podzimních, zimních i jarních měsících velmi dobře viditelná, zvláště v období silné sluneční aktivity. Pestrobarevné obrazce vytváří na černé obloze úžasné scény a první setkání s intenzivní polární září je nezapomenutelným zážitkem.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Aljašský ropovod zachycený severně od města Fairbanks.
Aljašský ropovod
Dálnice Dalton Highway vedoucí k Severnímu ledovému oceánu.
Dalton Highway
Trans-aljašský ropovod vedoucí z Prudhoe Bay do Valdezu.
Aljašský ropovod
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován