Aljašský ropovodPolární zářeDalton Highway
Booking.com

Dalton Highway na Aljašce

Dalton Highway je jednou z nemnoha aljašských dálnic; byla vybudována v sedmdesátých letech 20. století jako podpora pro výstavbu trans-aljašského ropovodu, jenž vede od Severního ledového oceánu do přístavu Valdez na jihu Aljašky. Dálnice byla postavena v rekordním čase 5 měsíců a otevřena v roce 1974.

Dalton Highway má až mýtický charakter – jedná se o jednu z nejvíce izolovaných silnic v celých Spojených státech. Na 666 kilometrech dálnice existují pouze tři permanentní osídlení s minimálním počtem obyvatel – Coldfoot, Wiseman a Deadhorse. Dálnice, nebo spíše silnice, začíná zhruba 130 kilometrů severně od Fairbanks a končí v Deadhorse nedaleko pobřeží.

Cesta samotná je skvělým zážitkem, neboť poskytuje úžasný pohled na aljašskou krajinu a přírodu. Silnice je stále z větší části pouze štěrková; slouží zejména pro trucky a původně ani nebyla zamýšlena pro osobní přepravu (pro veřejnost byla plně otevřena teprve v roce 1994). Na silnici je dobré vyjíždět s vozem typu SUV. Půjčovny aut však zpravidla zakazují vyjíždět na Dalton Highway s jejich vozidly a případné porušení a kolize může vést ke zneplatnění smlouvy se všemi následky.

Silnice nejdříve přetíná známou řeku Yukon, dále překonává hranici polárního kruhu a několik pohoří, například Brooks Range. Právě při překonávání tohoto pohoří v Atigun Pass vystupuje Dalton Highway na nejvyšší bod, který je 1444 metrů nad mořem.

Překonat celou cestu až k Severnímu ledovému oceánu ve vlastním voze může být velmi náročné. V letní sezoně je možno využít i autobusové přepravy některých společností, ať již zaměřených na turisty (tj. s častými zastávkami u přírodních scenérií) či typických přepravců. Možností ubytování v Deadhorse není mnoho a tomu odpovídají i ceny, které se za nocleh na osobu zpravidla pohybují od 100 USD výše.

Dalton Highway
Délka666 km
Otevřena1974
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Dálnice Dalton Highway vedoucí k Severnímu ledovému oceánu.
Dalton Highway
Atigun Pass - nejvyšší bod dálnice Dalton Highway.
Atigun Pass
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován