Aljašský ropovodPolární zářeDalton Highway
Booking.com

Polární záře na Aljašce

Polární záře je úžasným atmosférickým jevem, který je možno pozorovat zejména v blízkosti magnetických pólů země, tj. jak na severu, kde se polární zář nazývá aurora borealis, či na jihu, kde dostala název aurora australis. Ideální podmínky pro výskyt polární záře jsou zhruba okolo 67° severní a jižní šířky, přičemž šířka pásma jejich výskytu je obvykle 6°.

Z tohoto důvodu je Aljaška ideálním místem pro pozorování polární záře, neboť 67. rovnoběžka probíhá téměř prostředkem Aljašky a největší vnitrozemské centrum tohoto státu – Fairbanks – leží na 65. rovnoběžce. Podmínky pro pozorování polární záře jsou samozřejmě nejlepší v zimních měsících, neboť v létě je tma na Aljašce vzácností…

Polární záře vzniká téměř výhradně při zvýšené sluneční aktivitě. Při slunečních erupcích se uvolňují mraky částic (protonů, elektronů) a záření vzniká při vniknutí těchto nabitých částic do zemské atmosféry podél silokřivek zemského magnetického pole. Nejčastěji polární záře vzniká ve výšce 80-500 kilometrů nad zemským povrchem.

Polární záře může mít různé barvy; barva souvisí s momentálním stavem atmosféry a nadmořskou výškou. Obvyklá barva polární záře je zelená nebo červená, dále lze pozorovat modrou a výjimečně i žlutou. Záře může trvat několik vteřin ale i minut a může se na obloze jevit jak stabilní, tak i divoce se měnící.

VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Polární záře zachycená v blízkosti Fairbanks na Aljašce.
Polární záře
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován