Aljašský ropovodPolární zářeDalton Highway
Booking.com

Aljašský ropovod

Jednou ze zajímavostí Aljašky, kterou nemá na svědomí příroda ale člověk, je transaljašský ropovod vedoucí ze severu státu od Severního ledového oceánu až na samotný jih do města Valdez. Tento zhruba 1300 kilometrů dlouhý ropovod zajišťuje přepravu ropy těžené v severní Aljašce v okolí města Prudhoe Bay do valdezského přístavu.

První známky existence ropných nalezišť na severu Aljašky jsou již z 19. století; teprve ve 20. letech 20. století však byla oblast oficiálně vyhrazena jako perspektivní naleziště ropy. První zkušební vrty v oblasti Prudhoe Bay však přišly na řadu až v letech šedesátých a potvrdily existenci bohatého naleziště umožňujícího komerčně efektivní těžbu.

Problémem byla odlehlost oblasti, a proto bylo zvažováno několik způsobů, jak ropu přepravovat pro další zpracování. Vzhledem k obtížné cestě po často zamrzajícím oceánu se jedinou schůdnou ukázala být výstavba ropovodu vedoucího napříč celou Aljaškou.

Výstavba byla komplikována řadou problémů – od nestálého permafrostu, přes protesty ochranářů a původních obyvatel. Všechny právní překážky byly překonány až v souvislosti s ropnou krizí v roce 1973, kdy embargo na dodávku ropy pro USA vyhlášené arabskými producenty donutilo USA hledat jiné cesty k získání strategické suroviny. Finální povolení pro výstavbu dostal ropovod v lednu 1974.

Výstavba si vyžádala tři roky a první tanker naplněný ropou z Prudhoe Bay vyplul z přístavu Valdez v srpnu 1977. Celkové náklady se z původních odhadů cca 1 miliardy dolarů vyšplhaly na konečných 8 miliard. Společnost provozující ropovod je vlastněna konsorciem velkých petrolejářských firem v čele s BP; dalšími velkými spoluvlastníky jsou ConocoPhillips a ExxonMobil.

Aljašský ropovod
V provozu od1977
Délka1 300 km
Kapacita339 600 m3/den
VÝBĚR Z FOTOGALERIE
Aljašský ropovod zachycený severně od města Fairbanks.
Aljašský ropovod
Trans-aljašský ropovod vedoucí z Prudhoe Bay do Valdezu.
Aljašský ropovod
 
 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek aljaska.info zakázáno.    © 2016 aljaska.info
Oktoberfest  San Francisco
Kontakt
  |   Ochrana soukromí
Autor úvodního obrázku: Charlie Kindel, licence, link, obrázek modifikován